Sözleşmenin imzalanmasından sadece 9 gün sonra 25 Eylül 1996 günü inşaat ihalesi yapıldı. İhaleyi kazanan yüklenici firma büyük bir hızla inşaat şantiyesini kurarak 10.10.1996 temel hafriyat çalışmalarına başladı. 7 ay süren hafriyat sonunda 08.05.1997 tarihinde ilk temel betonları dökülmeye başlandı.

Yaklaşık 150.000 m² arsa üzerinde 70.000 m² ’lik taban alana oturan 120.000 m² ‘lik kapalı alan inşaatı, 30.000 m² yeşil alan, 25.000 m² açık otopark ve iç yol düzenlemeleri tamamlanan terminal tesisleri otoban ve şehiriçi yol bağlantılarının sağlanması ile 14.12.1998 tarihinde hizmete açıldı.

Yüklenici firmanın olağan üstü gayretleri sonunda, bu büyüklükte bir eser için rekor sayılacak bir sürede sadece 18 ayda tamamlanan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali 18.12.1998 tarihinde resmen faaliyete geçti.

Terminalin faaliyete geçmesinde en büyük pay, gecesini gündüzüne katarak sağlığı pahasına bu tesisi İzmir’e ve tüm Türkiye’ye hediye eden Sn. Mehmet NİYAZOĞLU’ nundur.

Bunun yanında Sn. Başkanımıza destek veren ve bu tesisi kazandırması için her zaman başkanımızın yanında bulunan her aşamasını adım adım izleyerek bize destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Sn. Dr. Burhan ÖZFATURA, eski devlet bakanımız Sn. Işılay SAYGIN ve eski başbakanlarımızdan Sn. Mesut YILMAZ’ ın büyük destekleri asla unutulmayacaktır.

2007 yılı ocak ayında Sn. Mehmet NİYAZOĞLU’nun zamansız vefatının ardından İZOTAŞ, Sn. Murat NİYAZOĞLU tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Yeni ve genç jenerasyonu temsil eden Sayın Murat NİYAZOĞLU babasının kurup geliştirdiği İzotaş’ta kısa süre içersinde birçok yeniliğe imza atmıştır.

Bu yeniliklerin bazıları şunlardır; Mehmet Niyazoğlu küçük sanayi sitesi, Mustafa Kemal Atatürk büstünün yerleştirilmesi, otelin faaliyete geçmesi, terminalin genelinde dış cephe boya çalışmasının yapılması, turnikelerin önceki beton görüntüsünden kurtarmak için farklı bir giydirme sistemiyle modern bir görüntü oluşturulması.