EĞİTİM

Şirketimiz çalışan personellerinde gönüllü olan personelleri ilk yardım eğitimine göndermekte ve finansmanını şirket tarafından sağlayarak ilk yardımcı sertifikası aldırmaktadır.

İK UYGULAMALARI

Şirketimiz çocuk sahibi olan personellerimize hediye vermektedir. Bünyemizde çalışan personellerin yıllık izinleri hizmet sürelerine ve yaşlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

• Bir yıldan beş yıla kadar(5.yıl dâhil) on dört iş günü.

• Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlar yirmi iş günü.

• On beş yıl(dâhil) ve daha fazla olanları 26 gün iş günü.

18 ve daha küçük yaştaki çalışanlarımızla 50 ve daha yukarı yaştaki çalışanlarımız 20 iş gününden az olmamak koşulu ile yıllık izin verilir ve izin tarihleri işin durumuna ve işçinin talebine göre düzenlenir. Personele birinci derece yakınının vefatında 3 gün, ikinci derece yakınının vefatında 1 gün, eşinin doğumunda 3 gün, taşınmasında 1 gün ve evlenmesinde 3 gün izin verilir. Bayan işçilerimize iş konusunda belirtilen doğum öncesi ve doğum sonrası olan 16 haftalık rapor süresinin ardından işçinin talebine uygun olarak altı aya kadar izin verilir ve kadın işçinin çocuğu 1 yaşını tamamlayıncaya kadar günlük 1,5 saat süt izni verilir.

İZOTAŞ'ta ÇALIŞMAK

Şirketimizin çalışma alanı olan, dış mekânlarda, otobüs işletmeciliği meslek elemanı ve güvenlik görevlisi olarak hizmet veren personellerimizin kıyafetleri yazlık ve kışlık olmak üzere anlaşmalı terzilerde çalışanlarımızın beden ve ölçülerine göre hazırlatılmakta olup, şirketimiz tarafından personellerimize hizmet olarak sunmaktadır.

Şirketimiz hizmet alanımızda 85 kişilik anlaşmalı kadro ile tesisin temizlik 50 ila 60 kişilik kadro ile de güvenlik hizmeti sunmaktadır.

24 saat hizmet veren işletmemizde 3v sistemi uygulanmaktadır.

Şirketimiz bünyesinde oluşturduğumuz işyeri hekimliğimizde, iş yeri hekimimiz haftanın beş günü sağlık hizmeti vermektedir.

ORYANTASYON

İşletmemizde işe başlayan personellere departmanına göre oryantasyon eğitimi verilir.Programda;

• Oryantasyon eğitim slayt gösterimi izletilir.

• Şirketin organizasyon yapısı, kültürü anlatılır.

• Yöneticiler ve çalışma arkadaşları ile tanıştırılır.

• İnsan kaynakları ve KYT sistemi ile ilgili yönetmelik ve uygulamaları ile ücretlendirme ve yan menfaatleri ile ilgili bilgi vermek

• Rutin sağlık kontrolü yapılır.

• Görev noktaları gezdirilir.

STAJYER

Şirketimizde 3308 sayılı kanun gereği Meslek Lisesi öğrencilerine staj imkânı tanımaktadır. Staja gelen öğrencilerimize maaş ödenmekte pratik ve teorik eğitimler verilmektedir.